Correns hus i Linköping

Telefon: 013-280 000
Öppettider: vardagar 8-17, (dag före helgdag stänger vi kl 12)
Besöksadress: Badhusgatan 5, Linköping
Postadress: 581 89 Linköping.

E-post till anställda: fornamn.efternamn@corren.se


Nyhetstips

Redaktionen:
E-post: tipsa@corren.se
Telefon: 013-280 154

Videoredaktionen:
011-200 260
E-post: videoredaktionen@ostgotamedia.se

Du kan alltid vända dig till oss på tidningen och lämna tips. Om du inte vill lämna ut ditt namn går det bra att vara anonym.

Vad innebär meddelandeskyddet? 
Meddelarskydd är ett skydd mot röjande eller efterforskning av uppgiftslämnarens identitet. Skyddet ges enligt tryckfrihetsförordningen (SFS-nummer 1949:105) och yttrandefrihetsgrundlagen (SFS-nummer 1991:1469).


Våra ämnesredaktioner

Sporten
Telefon: 013-280 168
E-post: sporten@corren.se

Kultur & Nöje
E-post: kulturredaktionen@corren.se

Familj
Skicka familjenotiser och minnesord till e-post: familj@corren.se

Debatt
Skicka ditt inlägg till e-post: debatt@corren.se

Ordet fritt
Skicka din insändare till e-post: ordet.fritt@corren.se


Våra lokalredaktioner

Här kan vi endast hjälpa dig med redaktionella ärenden. För övriga ärenden se kontaktuppgifter ovan.

MJÖLBY
Mejl: nyhet.mjolby@corren.se
Här kan vi endast hjälpa dig med redaktionella ärenden.
Besök & postadress:
Kungsvägen 63B
595 41 Mjölby
Telefon:  0142-36 96 00

ÅTVIDABERG
Här kan vi endast hjälpa dig med redaktionella ärenden.
Mejl: nyhet.atvid@corren.se
Besök & postadress:
Torggatan 5, 597 30 Åtvidaberg
Telefon:  0120-14863

KISA
Här kan vi endast hjälpa dig med redaktionella ärenden.
Besök & postadress:
Stora Torget 2, 590 37 Kisa
Telefon:  0494-12026
Mejl: nyhet.kinda@corren.se

MOTALA & VADSTENA
Nyhetstips:  0141-23 95 00
E-post: tipsa@corren.se


Utebliven tidning

Reklamera på kundservice.corren.se
eller ring 077-140 14 44 (mån-lör klockan 7-10).

Ringer ni vardag före klockan 8 finns ibland möjligheten att få tidningen samma dag. I annat fall levereras tidningen påföljande distributionsdag.
E-tidningen finns alltid att läsa på kundservice.corren.se.
Ingår för dig som är prenumerant.


Annonser

Privatannonser
Tel: 013-280 300
Epost: privatannons@corren.se

Företagsannonser
Tel: 013-280 300
Epost: annons@corren.se

Fakturafrågor e-post: marknadsservice@ntm.eu


Prenumeration

Epost: prenumeration@corren.se
Tel: 013-280 300

Läs mer om våra olika prenumerationsformer här:
kundservice.corren.se/prenumeration/starta

Läs om Taltidningen:
www.taltidningarna.se


Ansvarig utgivare

Östgöta Correspondenten
Ansvarig utgivare: Anna Lindberg (anna.lindberg@corren.se)
Stf ansvarig utgivare: Christer Kustvik (christer.kustvik@corren.se)

Corren.se
Ansvarig utgivare: Nils Olauson (nils.olauson@corren.se)
Stf ansvarig utgivare: Maria Kustvik (maria.kustvik@corren.se)